Poate cea mai impresionantă victorie din acest sezon

Florin Manea MVP , ,

Revenirea celor de la Boston Celtics de la -26 în meciul din TD Garden cu Houston Rockets este, fără echivoc, apanajul poate celei mai spectaculoase victorii din acest sezon din întreaga ligă.

Cei din Boston au aruncat finalul de meci în aer cu 4 minute și 36 de secunde rămase, când s-au apropiat la doar 2 puncte de Harden&Co. - din ce în ce mai nesiguri și temători în jocul mult mai fizic propus de verzi în a doua repriză.

Texanii, care la ora partidei înregistrau cel mai bun record în deplasare din ligă, au condus întreaga partidă cu o singură excepție și cea mai importantă, cea a scorului final 99-98 stabilit de Al Horford cu doar 3.7 secunde rămase de joc.

Chiar nu îmi pasă că partida a fost fluierată de numai 2 oficiali, că nu a jucat CP3 sau dacă a fost sau nu în cele două rânduri din finalul partidei fault ofensiv la Harden. Efortul colectiv al acestei echipe din Boston ar fi făcut aseară mândru orice antrenor de pe întreaga planetă a baschetului.